POLISH CLASSIC
Sexmission - original title - Seksmisja

Director:
Juliusz Machulski

Screenplay:

Juliusz Machulski

Cinematographer:
Jerzy Łukaszewicz

Music:

Henryk Kuźniak

Cast:
Olgierd Lukaszewicz, Jerzy Stuhr, Bozena Stryjkówna, Hanna Stankówna, Boguslawa Pawelec

Produced by:
Film Studio Zebra

Language:
Polish with English subtitles

Runtime: 120 minutes

Screening will be followed by a Q&A with the leading aktor Jerzy Stuhr

Maks and Albert agree to take part in a scientific experiment involving hibernation. The experiment is only supposed to last a couple of years; but after getting defrosted, they find themselves in a society they can't begin to understand. They gradually discover that the world has gone to hell and there are only women left on the planet, living in a humongous underground "Vault" (like in the game Fallout, only a lot larger ;) and ruled by the radical Women's League, which was barely even established in their day. The League has developed a thorough system of propaganda, human control and changed history, which focuses mainly on how "males" used to be absolutely evil (at one point when Maks and Albert are trying to defend men, they are told that "Einstein was a woman" and that "one man named Cain invented murder and tested it on his sister Abel"). However, they manage to instill doubt in one woman and with her help discover that not everything - if anything - is as it seems...

MELBOURNE - online booking
Classic Cinema Elsternwick
BOOKING

SYDNEY - online booking
Ritz Cinema Randwick BOOKING


Scenariusz
i reżyseria:

Juliusz Machulski

Zdjęcia:
Jerzy Łukaszewicz

Muzyka:
Henryk Kuźniak

Produkcja:
Studio Filmowe Zebra

Obsada aktorska:
Olgierd Lukaszewicz, Jerzy Stuhr, Bozena Stryjkówna, Hanna Stankówna, Boguslawa Pawelec

 

Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z Jerzym Stuhrem, grającym w tym filmie główną rolę

Machulskiemu udało się połączyć potężny ładunek komizmu z satyrą na totalitaryzm i feminizm. Pozwolilo to krytykom doszukiwać się w "Seksmisji" wpływów zarówno "Ambasadora" Sławomira Mrożka, "Miasta kobiet" Felliniego, jak sztuki "Pralnia" Stanisława Tyma. Powinowactw wynaleziono zresztą więcej. Inteligencja Machulskiego uchroniła go jednak od zarzutów wtórności i plagiatorstwa. Przeciwnie - "Seksmisja" jawi się jako twór oryginalny, opatrzony niebanalną, dowcipną (i tanią!) scenografią; zaskakuje znakomitymi dialogami i mistrzowsko skonstruowanym scenariuszem. Osobnym zagadnieniem jest aktorstwo, zwłaszcza fenomenalna rola Jerzego Stuhra jako rubasznego Maksa i kontrastująca z nią kreacja Olgierda Łukaszewicza jako mimozowatego Alberta. Trudno wreszcie nie wspomnieć o wizualnych walorach filmu, określonych przez tematykę i tytuł. Machulski wiedział, jak przyciągnąć męską widownię, obficie eksponując piękno kobiecego ciała. I choć w "Seksmisji" golizna pojawia się na ekranie dość często, trudno byłoby reżysera oskarżać o pornograficzne zapędy. Zbyt wiele tu humoru, bezpretensjonalności i błazenady.

Akcja filmu rozpoczyna się w sierpniu 1991 roku. Telewizja transmituje epokowy eksperyment. Maks i Albert, dwaj smiałkowie, dobrowolnie poddają się hibernacji. Budzą się dopiero w roku 2044. Od opiekującej się nimi doktor Lamii dowiadują się, że w czasie ich snu wybuchła na Ziemi wojna nuklearna. Jednym z jej efektów było całkowite zniszczenie genów męskich, w związku z czym są obecnie prawdopodobnie jedynymi mężczyznami na planecie. Co innego z kobietami. Te dzięki partenogenezie od dawna rodzą same dziewczynki. Maks i Albert są zaszokowani. Niebawem wszakże uswiadamiają sobie, że żyją w całkowicie sztucznym, ulokowanym pod ziemią świecie, a na domiar złego stali się królikami doświadczalnymi w rękach ciekawych ich odmienności niewiast. Ich obecność budzi coraz większy niepokój Jej Ekscelencji, pełniącej dyktatorską władzę w "nowym, wspaniałym świecie". Wkrótce Maks i Albert przekonują się, że tak naprawdę znajdują się w więzieniu. Niewiele myśląc, postanawiają wydostać się na wolność. Pierwsza próba ucieczki kończy się niepowodzeniem, zbiegowie mają być poddani zabiegowi naturalizacji. Nieoczekiwanie przychodzi im z pomocą doktor Lamia Reno, która przeczuwa, że mężczyźni mogą sprawić kobietom nie tylko kłopoty, ale też przyjemność. Razem z Lamią i śledzącą ich Emmą wydostają się na powierzchnię, gdzie wbrew oficjalnym oświadczeniom kwitnie normalne życie. Wszystko okazuje się mistyfikacją, stworzoną przez mężczyznę impotenta (Jej Ekscelencja). Albert i Maks dokonują w "wylęgarni noworodków" biologicznego sabotażu, na skutek czego rodzi się zamiast dziewczynki pierwszy chłopczyk. (Film Polski)