Home
Films
Venues
Program
Tickets
Partners & Sponsors
Contact

Walesa. Man of Hope - Wałęsa. Człowiek z nadziei

Australian premiere

Festival
Opening Night Film


Directed by:
Andrzej Wajda

Written by:

Janusz Glowacki

Producer:

Michal Kwiecinski

Cast:

Robert Wieckiewicz,
Agnieszka Grochowska,
Iwona Bielska,
Zbigniew Zamachowski,
Maria Rosaria Omaggio

Poland 2013
Duration:
119 min.

Official Site

 Andrzej Wajda's film Walesa. Man of Hope, portraying the inspiring journey of Poland's most popular leader, was Poland's official entry for the 2014 Oscars.

This biopic tribute to Lech Wałęsa, the Nobel Peace prize-winning politician and human rights activist, is an enjoyable look at an unconventional hero.

How could one man have such an impact on the modern world? Walesa. Man of Hope is an attempt at capturing the metamorphosis of a simple man - from an electric technician at the Gdansk shipyard who fought for labour rights to a charismatic leader who awoke the desire for freedom in millions of people and led to changes that exceeded their wildest dreams.AT THE MOVIES - Film Review


Reżyseria: Andrzej Wajda
Scenariusz: Janusz Głowacki
Producent: Michał Kwieciński

Obsada:
Robert Więckiewicz, Agnieszka Grochowska, Iwona Bielska, Zbigniew Zamachowski, Maria Rosaria Omaggio


Zdobywca Oscara Andrzej Wajda przedstawia historię wielkich przemian, która przetoczyła się nie tylko przez zebrania partyjne, wiece i Okrągły Stół, ale także przez jedno z mieszkań na gdańskim osiedlu z wielkiej płyty. Reżyser wdzierając się w prywatność, nawet intymność związkowego przywódcy próbuje uchwycić fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności człowieka w charyzmatycznego przywódcę. To opowieść o mężu, ojcu, prostym robotniku, który wyzwolił ukryte w sercach milionów ludzi marzenie o wolności. Kontrowersyjny, niepozbawiony słabości, wyśmiewany i podziwiany. Kim jest Lech Wałęsa? Historia transformacji to także historia jego żony Danuty i ich rodziny, która miała wieść zwyczajne życie, a została wtłoczona w sam środek dziejowych wydarzeń. Po "Człowieku z marmuru" i "Człowieku z żelaza" film zamyka tryptyk, w którego centrum jest człowiek podejmujący walkę z niesprawiedliwością. "Wałęsa. Człowiek z nadziei" to opowieść o czasie, w którym walka ta zwiastowała zmiany w całej Europie i pozwalała odważniej spojrzeć w przyszłość. To historia człowieka, który nie tracił nadziei.